6-8 ugers forløb
I emnet ”Rundt om Cuba og cubansk musik” får du, et stort forløb, hvor I både skal spille, synge, analyse, komponere, arrangere, lære musiklokalets instrumenter at kende, skrive og performe. Derudover er der også et grundigt musikhistoriskforløb om Cuba og cubansk musik.
I hele forløbet er der e-bøger, videoer, noder og lydfiler.
Lærervejledning
Musikhistorie
Grej- og gear.
Sammenspil
Analyse
Performance
Introduktion til percussion – m. videoinstruktion
Viser alle 9 resultater
udgave
til print
Corona-akustisk arrangement – Chan Chan
Her får du vores Chan Chan sammenspils og korarrangement til valgfagsforløbet “Rundt om Cubansk musik, i en corona-akustisk version.
udgave
til print
Grej og gear – Cuba og Cubansk musik valgfag 7. – 8. klasse
En stribe instruktionsvideoer, hvor I bliver klædt på til brug af instrumenter og grej i musiklokalet.
udgave
til print
Introduktion til percussion – m. videoinstruktion
I dette kapitel finder du en videogennemgang af percussion-instrumenter, der oftest er at finde i et musiklokale.
udgave
til print
Lærervejledning – Cuba og cubansk musik
En fælles lærervejledning til hele forløbet om cubansk musik. Der er både en overordnet gennemgang af forløbet og separate instruktioner til underemnerne.
udgave
til print
Evalueringsopgave – Rundt om Cuba
Evalueringsskema til elever der har gennemgået forløbet “Rundt om Cuba”
udgave
til print
Musikhistorie – Rundt om Cuba og cubansk musik
Et 9 siders musikhistorisk kapitel om Cuba og cubansk musik for valgfag 7.- 8. klasse. Forløbet indeholder videoer, billeder og elevopgaver.
udgave
til print
Performance – Cuba og cubansk musik
En øjenåbner til sceneoptræden og performance. Hvad er performance? Videoer med eksempler på forskellige typer performance. Brug af performance.
udgave
til print
Sammenspilsarrangement Chan Chan – Cubansk musik
Sammenspils og korarrangement af ”Chan chan”, arrangementet er niveaudelt, således at begyndere og øvede kan spille og synge sammen. I arrangementet er tekst, lydfiler, noder og vejledning.
udgave
til print
Sangskrivning/komposition/arrangement – cubansk musik
Med udgangspunkt i Chan Chan af Buena vista social club, skal I skrive, komponere og arrangere jeres egen sang.